Aerobik

Aerobik

aeróbne cvičenia, z ktorých aerobik vychádza, začal na začiatku 70-tych rokov minulého storočia propagovať americký vojenský lekár Kenneth Cooper, ktorý viedol vojakov oveľa viac k cvičeniam zaťažujúcim kardiovaskulárny systém, než k tradičným aktivitám zameraným na rast svalovej hmoty. K rastu popularity prispela aj aerobná gymnastika presadzovaná filmovou herečkou Jane Fondovou. V 80-tych rokoch sa začala rozvíjať aj jeho športová podoba. Prvý šampionát sa uskutočnil v roku 1995 s účasťou 34 krajín.

Cieľom aerobiku je zvyšovanie vytrvalosti, zlepšovanie činnosti srdca a zväčšovanie kapacity pľúc. Pri aerobiku sa spáli veľké množstvo energie /kalorií/, ale súčasne sa človek pri hudbe odreaguje, čiže cvičenie má výborné účinky aj na psychiku.

Aerobik je efektívnym prostriedkom na zlepšenie koordinácie. Pri cvičení je zapojených viac svalov ako pri klasickom cyklickom cvičení. Vďaka hudbe, ktorá určuje tempo a rytmus cvičenia, musí človek urobiť v priebehu hodiny presne také množstvo pohybov, ktoré určuje inštruktor aerobiku. Nemôže zvolniť alebo spomaliť, čiže je zaistená intenzita cvičenia.