Basketbal

Basketbal

Prvé hry, ktoré pripomínajú dnešný basketbal už hrali už starí Mayovia, ktori ju nazývali Pok- Ta- Pol a Aztékovia, podľa ktorých sa nazývala Tlachtli. V oboch prípadoch hlavným cieľom hry bolo, že „hráči“ sa snažili vhodiť loptu koša, ktorý bol umiestnený v určitej výške – obvykle na strome.

Basketbal vznikol v decembri roku 1891 v Springfielde, štát Massachussets. Dr. James Naismith, telocvikár v YMCA Training Scool, dnešnej Springfield College, rozmýšľal, ako by zabavil a zároveň udržal v kondícii svojich zverencov počas dlhej massachussetskej zimy a tak prišiel s nápadom, ktorý zmenil históriu športu. Pribil na vyvýšené miesto kôš na broskyne a prelomový objav bol tu. Spočiatku hádzali loptu do obyčajného koša s dnom. Ale po čase sa to ukázalo nepraktické, keď museli po každom koše loptu vyhadzovať z tohto koša pomocou dlhej palice, a tak vymysleli zlepšovák - kôš zo spodku prederavili. Jeden zo žiakov vymyslel tejto hre aj meno - Basket Ball. Odvtedy basketbal sa stal typickým vysokoškolským športom a rýchlo sa rozšíril po celom svete.

Prvý oficiálny zápas sa konal v telocvični YMCA už v januári 1892. Prvý ženský basketbal začal len o pár mesiacov neskôr na Smith College, keď Senda Berenson, telocvikárka, modifikovala Naismithove pravidlá pre ženy. 

No podobu, akú má basketbal dnes, získal až v 50. rokoch 20. storočia. Po prvýkrát sa použila oranžová basketbalová lopta (vraj preto, aby ju hráči a diváci lepšie videli) a prvýkrát sa začal výraznejšie používať dribling.

Našim cieľom v povinnej i výberovej telesnej výchove je, aby ste používali primerané herné činnosti (streľba, uvoľňovanie sa hráča bez lopty a s loptou, doskakovanie, obrana hráča bez lopty a s loptou), herné kombinácie (hod a bež, clonenie, presilové situácie), herné systémy (rýchly protiútok, osobná obrana, pressing).

Chceme tým dosiahnuť, aby ste mali z hry radosť, vzrušenie, uspokojenie a aby Vám hra umožnila sebarealizáciu. Basketbal navyše plní aj špecifickú funkciu – vyvoláva vysoké emocionálne nasýtenie. Stavba hodiny je diferencovaná podľa výkonnosti poslucháčov. Najpríťažlivejšou formou cvičenia je samotná hra. V rámci študijnej skupiny dochádza k rozdeleniu do družstiev, takže v podstate ide o dlhodobú súťaž, čím je basketbal ešte zaujímavejší.

Basketbal ako výberová telesná výchova

Družstvo tvorí 12 - 18 poslucháčov z rôznych ročníkov , s rôznym študijným zameraním. Je to vlastne reprezentačné družstvo našej fakulty v basketbale. Družstvo je zapojené do dlhodobej súťaže vo vysokoškolskej lige v Bratislave.

Skladá sa z hráčov, ktorí sa už pred príchodom na vysokú školu venovali basketbalu v organizovanej forme buď v rámci strednej školy, alebo v športových kluboch. V tomto výberovom družstve nastáva nepravidelná výmena hráčov. Tí, ktorí končia štúdium, samozrejme odchádzajú a družstvo sa dopĺňa hráčmi z nižších ročníkov.

Družstvo FEI STU dosiahlo pod vedením PaedDr. Ľubomíra Ďuračku, PhD. množstvo úspechov v rámci Slovenska, ale aj na medzinárodnej úrovni., ako napr.vo vysokoškolskej lige  5x za sebou získali titul majstra VŠ ligy v Bratislave.
V minulosti v rokoch 1992 a 93 na medzinárodnom turnaji v Holandskom Delfte ( 14 družstiev z celej Európy ) sme získali 3. a 1. miesto. V Záhrebe v roku 1995 2. miesto.

Úspechy feikárov.
VŠL basket 3. miesto.pdf

Úspechy FEI STU basketbal za posledné roky.pdf
 

Vysokoškolská liga v basketbale  2015/2016 - rozpis , VS LIGA BASKETBAL 2015.pdf

Priebežné výsledky VŠ ligy:
6.10. FEI+FIIT STU – FM UK              76 : 56, 
za FEI+FIIT  STU bodovali: Bekeč 24, Brodziansky 17, Polcer 13 , Kolibáš 10, Zelník 8, Harvan 4.
13.10. SvF STU – FEI+FIIT STU           49: 45  za FEI+FIIT  STU bodovali: Bekeč 18, Hoffmann 8, Zelník 7, Polcer 6, Hoferica 2, Urban 2, Muhammed 2.
27.10 FEI+FIIT STU – PRIF  UK         62 : 59, z
a FEI+FIIT  STU bodovali:  Bekeč  25, Brodziansky 10, Hoffmann 9, Zelník 6, Harvan 6, Kolibáš  3, Svrček 2, Linkeš 2.
9.11. FTVŠ UK – FEI+FIIT STU     99:57    ( 48 : 28 )Brodziansky 12, Bekeč 11, Zelník 11, Brecska 10,  Polcer 5, Harvan 4, Hoffmann 3, Lebovský 1
24.11. FEI +FIIT STU – SjF STU      67 : 56   (27 : 29 )Bekeč  22, Brodziansky 20, Hoffmann 9, Svrček 5,Brecska 4, Zelník 4, Harvan 3 
1.12. OF+FPM EU – FEI+FIIT STU      60 : 79 ( 31 : 41 ) Bekeč  30, Brecska 15,Brodziansky 14, Hoffmann 11, Svrček 7, Polcer 2, 

 

Fotogaléria

Basketbal Basketbal Basketbal Basketbal Basketbal Basketbal Basketbal Basketbal Basketbal Basketbal