Futbal

Futbal (z anglického football , foot = noha, ball = lopta) je kolektívna loptová hra, ktorá je najpopulárnejším kolektívnym športom na svete.

Podľa prieskumu, usporiadaného v roku 2001 medzinárodnou futbalovou federáciou FIFA, hrá pravidelne futbal najmenej 240 miliónov ľudí vo viac ako 200 krajinách sveta. Dôvodom jeho popularity sú určite jednoduché pravidlá a taktiež minimálna náročnosť na vybavenie.

Okrem futbalu na zelených trávnikoch poznáme aj sálový futbal = futsal, minifutbal a iné mutácie tejto najpopulárnejšej hry na svete

SÚŤAŽE vo futbale rozdelujem do 3 základných kategórií

Medzinárodné súťaže reprezentácií – Majstrovstvá sveta, Majstrovstvá európy, Copa América....

Medzinárodné súťaže klubov – Liga majstrov, Copa Libertadores,Intercontinental cup,...

Domáce súťaže klubov – Corgoň liga, Premier league...

Všetky informácie týkajúce sa PRAVIDIEL futbalu nájdete na :

http://www.fsport.uniba.sk/fileadmin/user_upload/editors/katedra_hier/Slysko/Sportove_hry/Pravidla_futbalu_1.7.2006.pdf

Futsal

je variantou futbalu, ktorá sa hrá na zmenšenom ihrisku – prevažne v hale.Názov je odvodený z portugalštiny futebol de salaorespektíve španielčiny - fútbol de salón .

Futsal sa hrá medzi dvoma družstvami po 5 hráčov, z ktorých je jeden brankárom.

Futsal sa rozšíril z Južnej Ameriky. Oficiálnym dátumom vzniku je rok 1930 v uruguajskom hlavnom meste Montevideu. Primárnym miestom vzniku sú však pravdepodobne ulice brazílskeho mesta Sao Paolo.

V roku 1971 vznikla „strešná organizácia - FIFUSA (Federación Internacional de Fútbol de Salón

Prvé majstrovstvá sveta sa konali v Sao Paolo.

V súčasnosti je Futsal velmi populárnym športom v celej južnej amerike, ale rozmach zaznamenáva aj v takých krajinách, akými sú Rusko či Azerbajdžan

Všetky informácie týkajúce sa pravidiel FUTSAL u nájdete na

http://www.futbalvregione.sk/dokumenty/bf/pravidla.pdf

 

FUTBAL a FUTSAL na FEI STU a VŠ LIGA

Na našej fakulte v rámci hodín telesnej kultúry realizujem 2x týždenne pravidelný tréningový proces na ihrisku pri študentskom domove Mladá Garda.

Na multifunkčnom ihrisku na Mladej Garde sa tiež realizuje tréningový proces vo futsale.

SÚŤAŽE

Družstvo FEI STU sa pravidelne zúčastňuje dlhodobej súťaže – vysokoškolskej ligy vo futsale . Zápasy – spravidla 10-12 počas letného aj zimného semestra sa hrajú v športovej hale Mladosť. Súťaž

Druhou dlhodobou súťažou je vysokoškolská liga vo futbale . Táto súťaž je spravidla organizovaná v letnom semestri a počet zápasov je 4-8. Zápasy sa hrajú vo večerných hodinách na ihrisku na Mladej Garde

Záverečným turnajom sezóny je jednodňový turnaj o pohár rektora STU . Tento turnaj sa uskutočnuje taktiež na Mladej Garde. Hrá sa podľa pravidiel futbalu s výnimkou dĺžky zápasu, ktorá je upravená a prispôsobená počtu účastníkov.

VÝSLEDKY VŠ LIGY 
Skvelé 2 miesto vo vysokoškolskej futsalovej lige.pdf
VS liga vysledky.pdf 
VS liga vysledky 2.pdf
 
VŠ liga futbal 2017 konecna tabulka FEI.pdf

Fotogaléria

Futbal