Florbal

Florbal

pôvodne vznikol vo Švédsku kde sa táto hra hrávala od polovice 70-tich rokov. Táto nová hra má svoj pôvod na celom svete, pretože podobné hry florbalu sa hrávali počas 19 st . Napríklad v Severnej Amerike a Anglicku bol floorhockey vytvorený z ľadového hokeja, v Austrálii populárny pozemný hokej sa pretransformoval do halového hokeja. Prvý turnaj sa hral v Michigane v roku 1962. Keď prišiel tento šport do Európy, bol puk čoskoro nahradený loptičkou z umelej hmoty, ktorá je svojim prevedením skoro totožná s tréningovou loptičkou basebolistov. Podstata florbalu sa mohla objavovať v mnohých rozmanitých formách hier, ale to nebol florbal pokiaľ Švédi nezaložili prvú oficiálnu národnú Florbalovú federáciu 7.novembra 1981 v Sale, Švédsko. Keď uzrela svetlo sveta prvá oficiálna brožúra pravidiel v septembri 1983, a určilo sa, že okolo ihriska bude použitý mantinel, moderný florbal urobil svoj prvý krok smerom ku organizovanému športu. V tom čase sa florbal dosť odlišoval od toho ako ho poznáme dnes, ale položili sa základy medzinárodného napredovania v tomto novom vzrušujúcom kolektívnom športe, ktorý fascinuje ľudí na celom svete.

Švédsko, Fínsko a Švajčiarsko založili Medzinárodnú Florbalovú Federáciu (IFF) 12.apríla 1986. V nasledujúcom desaťročí bol vidieť masívny záujem v mnohých krajinách po celom svete. Keď sa v roku 1986 konali vo Švédsku prvé majstrovstvá sveta vo florbale, už bolo prijatých 18 krajín do IFF. Turnaj zaznamenal veľký úspech, ktorý vyvrcholil vo finále medzi Švédskom a Fínskom pred vypredaným hľadiskom. 15 106 divákov bolo svedkami ohromného predstavenia Švédov, ktorí vyhrali s Fínskom 5 – 0 v Globe Arena v Štokholme.

Ďalší úspech sa dosiahol keď IFF získala dočasné členstvo v Hlavnej Asociácií Medzinárodných Športových Federácií (GAISF) v roku 2000. IFF pozostáva z 31 členských asociácií s viac ako 3 500 klubmi a 200 000 registrovaných hráčov. Majstrovstvá sveta sa hrajú každý rok. V párnom roku muži a ženy do 19 rokov a v nepárnom roku ženy a muži do 19. Navyše Európsky pohár sa hrá každý rok. Ďalšou výzvou pre IFF je aby bola uznaná Medzinárodným Olympijským Výborom (IOC) ktorý by prijal status olympijského športu pre florbal.

Od tej doby florbal stále rastie. Teraz sa hrá na rôznych úrovniach. Členovia IFF sa už stali štáty ako USA, Kanada, Brazília, Austrália, či Nový Zéland. Na medzinárodnej úrovni dominuje Európa.

Florbal ako výberová telesná výchova

Florbalový tím tvoria poslucháči rôznych ročníkov FEI a FIIT, ktorí sa aktívne venovali alebo venujú florbalu na vyššej výkonnostnej úrovni. Je to reprezentačné družstvo našej fakulty vo florbale, ktoré funguje pod hlavičkou Vysokoškolského športového klubu FEI STU. Družstvo sa v sezóne 09/10 zapojilo do III. ligy slovenskej mužskej súťaže vo florbale, kde obsadilo 3.miesto.

PRAVIDLÁ FLORBALU pravidla-florbalu.pdf 

VŠ LIGA PREHĽAD  Výsledky a tab. po 6.pdf , VS liga florbal 7 kolo.pdf 
Výsledky PLAY OFF VS liga florbal (1).pdf

Viac výsledkov


Tim FEI STU, 2.miesto VŠ liga 2013/14, gratulujeme!

Majstrovstvá STU 2014. Feikári získali 3. miesto.


 

Fotogaléria

Florbal Florbal Florbal Florbal Florbal Florbal Florbal Florbal Florbal Florbal Florbal Florbal Florbal Florbal Florbal Florbal Florbal Florbal Florbal Florbal Florbal