Joga

JOGA
Holdujú jej svetoznámi speváci, herci, úspešné modelky, vystresovaní podnikatelia, vrcholoví i rekreační športovci, ľudia so zdravotnými problémami a aj tí, ktorí sa chcú trochu hýbať, ale nechcú sa veľmi unaviť, skrátka chcú sa cítiť fajn. Na našej škole sme začali s jogou v rámci zdravotnej TV, pre študentov s väčšími či menšími zdravotnými problémami. Moderné je byť zdravý! Zakazovanie akéhokoľvek pohybu už nie je „trendy“. Práve naopak, premyslený výber vhodných cvikov a pohybových aktivít aj pre vážne chorých ľudí sa v liečebnej rehabilitácii začína uplatňovať stále viac a viac. Joga je vhodná pre ľudí, ktorí majú problémy s chrbticou, či už je to zväčšená lordóza nadmerné prehnutie v drieku), zväčšená kyfóza (guľatý chrbát), či skolióza (vychýlenie časti chrbtice do strany).
 
Málokto si uvedomuje, že degeneratívne zmeny na platničkách, najmä v driekovo-krížovom prechode, sa začínajú objavovať už po 18. roku života. Starostlivosti o chrbticu by sme sa mali venovať skôr, než sa objavia bolesti a problémy. Ak ste alergický na chlór, trpíte na plesne, máte problémy so zrakom, kĺbmi, či máte zníženú imunitu, alebo po úraze ešte nemôžete športovať naplno, nenáročnosť jogových cvičení Vám dovolí niečo pre seba robiť a neublížiť si. Joga je vhodná pre ľudí, ktorí žijú v strese. A štúdium na FEI je náročné, takže o stres nie je núdza. Vystresovaný človek dýcha plytko a rýchlo. Nevyužíva všetky časti pľúc, ale dýcha len ich strednou časťou. Vedomím a vôľovým prehĺbením dychu môžeme v stresových situáciách znovu nadobudnúť stratenú vnútornú rovnováhu. Okrem toho jogíni odpozorovali, že najdlhší život majú tie zvieratá, ktoré dýchajú pomaly. Z toho vyplýva: spomaľte dych, a tým si „šetrite čas“ a predĺžte si život! Ak bývate unavení a neviete sa zbaviť napätia, tak joga je to pravé pre Vás. Všetky telesné a jogové cvičenia sú sprevádzané najväčšou možnou uvoľnenosťou. Nacvičená schopnosť uvoľniť sa je cenná aj pre bežný život. Jogista si uvedomí pri akejkoľvek činnosti, že mu stúpa napätie v psychike alebo v niektorej časti tela a dokáže si navodiť uvoľnenie. Pri únave nesiahne po káve alebo tabletkách, ale 15 minútovou relaxáciou regeneruje svoje telo.

Venujete sa športovým hrám alebo posilňovaniu a chcete zlepšiť svoju silu, ohybnosť a schopnosť regenerácie? Skúste jogu. Celkom iste ste sa na tréningu stretli so strečingom. Možno ho využívate v rámci rozcvičenia, pripravujete telo na zvýšenú záťaž, alebo v závere tréningu, aby ste sa uvoľnili. No a strečing vychádza z jogy. Ásany, čiže výdrže v určitých telesných pozíciách, Vám pomôžu zlepšiť držanie tela, pružnosť chrbtice i pohyblivosť kĺbov. Vďaka získanej ohybnosti sa budete lepšie chrániť pred zraneniami. Prehĺbením dýchania zvýšite prívod kyslíka do svalov. Joga ako doplnok Vašej obľúbenej športovej aktivity bude pre Vás prínosom, pretože pri cvičení sa telo napĺňa energiou a sviežosťou.

Možno, že ste zdraví, nebolí Vás chrbát, stresu i športovaniu sa úspešne vyhýbate a zápočet z TK dostanete na základe potvrdenia od kamaráta lekára. V takom prípade sa skúste zamyslieť nad výrokom M. Gándhího: „ Človek by si mal vždy, bez ohľadu na to, koľko má práce, nájsť čas na cvičenie tak, ako si ho nájde na jedenie.“

JOGA

Životné prostredie a spôsob života sa neustále mení. Tieto zmeny nebývajú len pozitívne, ale aj negatívne. Moderný človek je veľakrát zbavený ticha, pokoja, oddychu, fyzickej práce. Je okolo neho neustály hluk, napätie. Veľa sedí, málo sa hýbe, často fajčí, užíva množstvo liekov, nesprávne sa stravuje. To spôsobuje, že je unavený, nervózny. Je potrebné nájsť prostriedok na kompenzovanie negatívnych vplyvov civilizácie. Týmto prostriedkom môže byť joga. Ona mu môže skvalitniť život.

Jogové cvičenia pôsobia komplexne na telo, psychiku, vedomie, dušu a uvádzajú ich do rovnováhy. Týmto spôsobom nám joga zlepšuje zdravie, pomáha nám zvládnuť každodenné úlohy, problémy, starosti. Prostredníctvom jogy lepšie pochopíme seba, zmysel svojho života, svoj vzťah k svetu.

Kto sa pravidelne venuje joge:

-         zvyšuje pružnosť svojej chrbtice

-         zlepšuje pohyblivosť kĺbov

-         posilňuje, uvoľňuje a prekrvuje svalstvo tela

-         zlepšuje činnosť orgánov a žliaz

-         podporuje látkovú výmenu a funkciu lymfatického systému

-         normalizuje krvný tlak a krvný obeh

-         posilňuje pľúca a srdce

-         upokojuje a posilňuje nervy

-         prečisťuje a osviežuje pokožku

Toto všetko však funguje iba vtedy, ak sa joga stane našim životným štýlom, našou filozofiou.

Cvičenia bývajú v príjemnom prostredí  upolovej telocvične, vždy v pondelok 16.30 – 18.00   

Fotogaléria

Joga