Úspechy našich športovcov

Úspechy našich športovcov.

Aj v školskom roku 2022-23 prebiehali pod hlavičkou SAUŠ športové súťaže , do ktorých sa zapojili aj naše športové tímy, alebo jednotlivci reprezentujúci našu fakultu a sú dôkazom, že vzdelanie a šport idú ruka v ruke.

Silový trojboj

V Košiciach sa v dňoch 5.-7.5 konali Medzinárodné Majstrovstvá Slovenska v silovom trojboji, v tlaku na lavičke a v mŕtvom ťahu. Dominik Fullajtár, reprezentant FEI STU v silovom trojboji sa stal majstrom Slovenska v kategórii juniori do 82 kg. kde výkonmi 250kg drep, 145kg bench, 240kg mŕtvy ťah, obsadil prvé miesto.

Vysokoškolská liga.

Počas školského roka 2022/23 prebiehali Vysokoškolské ligy vo volejbale a basketbale kde  naše spojené družstvá FEI+FIIT zabojovali o popredné priečky.

Volejbalisti pod vedením PaedDr. Vladimíra Pajkoša obsadili z ômich družstiev výborné 2. miesto.

Reprezentovali za FEI:  Marek Matkovič, Samuel Škvara, Erik Môcik, Kostiantyn  Zamolotniev,Patrik Štefanec,Filip Paluch, Roman Kasl, Marcel Grofik, Juraj Brilla, Boris Velička,

Za FIIT:Serhii Kuklych, Maroš Bednár, Michal Kilian, Peter Stríž

VŠL v basketbale sa zúčastnilo 11 fakúlt. Basketbalisti boli rozdelení do dvoch skupín. Naše spojené družstvo FEI+FIIT s trénerkou PaedDr. Janou Lamošovou,PhD. vyhralo skupinu  a v boji o finále  podľahlo FTVŠ UK . Nakoniec  chlapci  skončili na  peknom  3. mieste.

Reprezentovali:

Za FEI: Marek Čorňák, Andrej Košík, Béla Cservenka, Jakub Zigo, Martin Bilčík, Filip Páleník, Tomáš Chmelan,  Alex Lagin, Samuel Mihálik, Roman Kriho, Oleksii Podpriatov,

Za FIIT:Martin Pirkovský, Pavel Király,Matej Bagar, Michal Kilian

Akademické majstrovstvá SR v basketbale 3x3

Dňa 19.12.2022 Akademický športový klub Prírodovedec v spolupráci so Slovenskou asociáciou univerzitného športu (ďalej len SAUŠ), zorganizoval Akademické majstrovstvá SR v basketbale 3x3, ktoré sa konali v športovej hale Univerzity Komenského v Mlynskej Doline v študentskom domove Ľ. Štúra. Zúčastnilo sa na ňom 8 družstiev v kategórii „muži“ a medzi nimi aj naše dve družstvá.

Andrej Košík, Béla Cservenka, Daniel Ujj, Jakub Zigo obsadili po veľmi tesných výsledkoch nakoniec 3. miesto.

Bedmintonový turnaj Žilinskej univerzity

Dňa 3.5. 2023 sa uskutočnil bedmintonový turnaj v rámci Jarnej ceny UNIZA.

Podujatia sa zúčastnilo 48 študentov a študentiek z vysokých škôl UNIZA, EUBA, STUBA, KU  Ružomberok a u TUKE. Súťažilo sa v kategóriách: dvojhra študenti, dvojhra študentky a štvorhra. Súťaž mala veľmi slušnú úroveň, je vidieť, že toto podujatie má na ŽU svoju tradíciu a o tento šport je čoraz väčší záujem. Veľmi nás potešili výsledky nášho študenta 2.ročníka Tuan Vu Thanha, keď zvíťazil vo dvojhre a štvorhre.

Nemôžeme zabudnúť ani na vynikajuce výkony Jána Volka, keď ovládol šesťdesiatku na domácich majstrovstvách a  zvíťazil v behu na 60 m za 6,69 sekundy na národných majstrovstvách v bratislavskej hale Elán. Okrem iných skvelých výsledkov slovenský šprintér  obsadil vo finále 60 m na atletických halových majstrovstvách Európy v Istanbule 5. miesto. Zabehol čas 6,57 a od štvrtého cenného kovu v sérii na podujatí ho delilo päť stotín sekundy.

O ďaľší skvelý výsledok  sa postaral náš študent Ján Vladár, keď na  Majstrovstvách sveta v Spartan Race, ktoré sa konali na púšti Al Wathba kúsok od Abu Dhabi  umiestnil v profi mužoch na 10.mieste čo je historický 3.najlepší výsledok Slováka na pretekoch Majstrovstiev sveta mužov. Ďalší deň  prispel ako člen  štafety k 3.miestu za USA a Ruskom.